Нашы справы

Да 135-годдзя Якуба Коласа

30 лістапада а 14-ай гадзіне ў актавай зале нашай школы для вучняў 9-10-ых класаў прайшла літаратурная гасцёўня, прысвечаная 135-годдзю з Дня нараджэння народнага паэта Беларусі Якуба Коласа.

Вывучаем родную мову з захапленнем

Як зрабiць вывучэнне беларускай мовы радасным i захапляльным? Аб гэтым ведаюць у першых класах нашай школы.

Дзяржаўныя сiмвалы Рэспублiкi Беларусь

16 лiстапада класныя кiраўнiкi 5 класаў правялi iнфармацыйны час
«Дзяржаўныя сiмвалы Рэспублiкi Беларусь».

Падарожжа па Беларусі

Немагчыма развівацца далей, калі не будзеш ведаць мінулае, гісторыю і культуру свайго народа, радзімы. Не можа квітнець грамадства без разумення велічы культуры. Менавіта пагэтаму ў нашай краіне надаецца вялікая ўвага таму, каб маладое пакаленне адкрывала для сябе здабыткі культуры і старалася захаваць іх.

У словы розныя гуляю, на мове роднай размаўляю...

Менавіта пад такім дэвізам прайшоў 26 кастрычніка дзень беларускай мовы ў вучняў другіх класаў. Як і заўсёды, ён быў актыўным, цікавым і пазнавальным.

Цудоўны свет беларускай казкі

Вучні 2 «А» і 2 «Б» класаў ужо другі год сябруюць з бібліятэкай імя А. С. Пушкіна. Яны з’яўляюцца актыўнымі слухачамі і ўдзельнікамі розных творчых конкурсаў і віктарын.

Цёплая сустрэча

19 лістапада вучні 9-ых класаў наведалі Цэнтральную дзіцячую бібліятэку, дзе для іх была арганізавана сустрэча з сучаснай беларускай паэтэсай, нашай зямлячкай, Тамарай Пятроўнай Аўсяннікавай. Сустрэча прайшла ў сяброўскай атмасфэеры. Паэтэса рассказала аб сваім жыцці, а таксама аб асноўных накірунках сваёй дзейнасці: паэзіі, прозе, публіцыстыцы і літаратуразнаўстве.

Смачна есці!

5 кастрычніка 2017 года ў групах падоўжанага дня трэціх класаў праводзіліся заняткі пад назвай «Смачна есці!», на якіх дзеці пазнаеміліся з назвамі асобных страў і прадуктаў харчавання на беларускай мове. Таксама дзеці замацоўвалі веды аб паводзінах за сталом. Трэба адзначыць, что на працягу работы ўсе імкнуліся размаўляць паміж сабой выключна на роднай мове.

Насычана, цiкава, незабыуна

«Казка — у жыццi падказка» — пад такiм дэвiзам праходзяць урокi па беларускай лiтаратуры ў 5 Г класе.

Беларускі чацвер

Існуе выслоўе: калі хочаце даведацца пра душу народа, прыглядзіцесь, як і чым забаўляюцца дзеці.