Нашы справы

«Чытаем шмат, чытаем разам, ствараем сябе і краіну»

«Чытаем шмат, чытаем разам, ствараем сябе і краіну» — пад такім дэвізам прайшоў рэспубліканскі конкурс сярод юных чытальнікаў «Жывая класіка».

Мы — за здаровы лад жыцця!

Здароўе трэба берагчы з маладосці. Аб гэтым сведчыць і ўсім вядомая прымаўка. З гэтым згодны і вучні нашай установы адукацыі. Таму ў адну з мінулых субот сярод вучняў 8-х класаў прайшло мерапрыемства, прысвечанае здароваму ладу жыцця, якое так і называлася «Мы — за здаровы лад жыцця!» Чатыры каманды вучняў змагаліся за званне лепшых аматараў здаровага ладу жыцця.

Веснавыя змены ў прыродзе

У сценах нашай школы сярод вучняў чацвёртых класаў 5 красавіка прайшло мерапрыемства «Веснавыя змены ў прыродзе».

Чытаем з ахвотай

Штотыдзень ва ўстанове адукацыі «Сярэдняя школа 43 г. Магілева» лазяцца беларускамоўныя чацвяргі.

Гучы, наша родная мова!

Традыцыйна 21 лютага адзначаецца Міжнародны дзень роднай мовы. Для вучняў нашай школы ён таксама не прайшоў незаўважна. Супрацоўнікі дзіцячай бібліятэкі імя А.С. Пушкіна разам з настаўнікамі і вучнямі 8 «Б» класа падарылі прысутным сапраўднае свята.Увазе вучняў 7- ых і 8 —ых класаў была прапанавана літаратурна-музычная кампазіцыя «Не баюся, што мой век нявечны!», прысвечаная Нілу Гілевічу. Усе прысутныя прайшліся па сцяжынках жыццёвага шляху паэта, праслухалі вершы ў выкананні супрацоўнікаў бібліятэкі і вучаніц Багатыровай Карыны і Крэч Анастасіі. У праграму былі таксама ўключаны і песні на словы Ніла Гілевіча «Вы шуміце, бярозы», «У бацькоўскім кутку», «Клёны, ясені», якія выканалі Дудко Рыгор, Шынкарэнка Ілья, Садоўская Ліліяна.

Кніжная выстава-рэкамендацыя «Беларускія пісьменнікі — дзецям»

15 лютага 2018 года у бібліятэцы ДУА «Сярэдняя школа № 43 г. Магілева » прайшла кніжная выстава-рэкамендацыя «Беларускія пісьменнікі — дзецям».

Лінгвістычны конкурс

25 студзеня 2018 года ў рамках правядення праграмы «Беларускі чацвер» традыцыйна адбыўся лінгвістычны конкурс. Рыхтавала гэтае мерапрыемства настаўніца беларускай мовы і літаратуры Цэвялёва Вольга Ўладзіміраўна.

Казка — гэта цуд

У «Беларускі чацвер» у групах падоўжанага дня першых класаў прайшоў «Дзень беларускай казкі».

«Я люблю Беларусь»

11 студзеня 2018 года вучні 6 «Б» класа сталі ўдзельнікамі гульні-віктарыны «Я люблю Беларусь».

Беларускія традыцыі

Каб вывучэнне беларускiх традыцый было захапляльным i радасным, у групе падоўжанага дня 2 «Б» класа прапанавалі зрабiць сваiмi рукамi атрыбут багацця ў беларускай хаце «падкоўка».